Genel, Yazı

Geçti Yine Ömrümden Cânım Bir Gün..

Hanımların arzuladığı bir günü gelin,birlikte paylaşalım mı?Biz kadınların yaşadıkları;büyük ve üzücü yorgunluklardan bahsetmeyelim.Hastalıkları ya da küskünlükleri ve dargınlıkları da hiç saymayalım.

Bulunduğumuz mekandan,ruhumuzun nefes aldığı penceremizi açıyoruz.Hikayemizle günümüzü ağartıyoruz.

Sabah programsız uyanmak,ne kadar da rahatlatıyor insanı.Yetişmemiz gereken herhangi bir yer yokken huzurla yapıyoruz kahvaltımızı.

Hazırladığımız kahvaltıda,çocuklarımızı yumurta ile beslemeye çabalarız.Neyse ki,severek tükettikleri pankek alternatifimiz var.Peynir ve zeytini,tabaklarında korsan ve kuzunun parçaları olarak şekillendiririz.Sütlerini içmeleri için bal karıştırırız.Beyimiz ise çay içer.Yumurtayı,tereyağında çift taraflı pişmiş tercih eder.

Kahvaltı yapıldıktan sonra göndeririz,beyimizi ve çocuklarımızı.Havada güzelse hemen çağırabiliriz komşuları.Balkonumuzda komşularımızla yudumladığımız iki orta,iki sade kahve bize eşlik ediyordur.Aşağıdaki parktan gelen cıvıltılarla masamız şenleniyordur.Gözlerimiz arada klasik park anılarını takibe alıyordur.

Bir çocuk,kumlarla buluştuğunda kaydıraktan ayrılamıyordur.Yukarıdan sinirli gelen “Hadi kalk” emriyle inatlaşıyordur.

Salıncaktaki çocuklar sıralarını vermek istemiyordur.Kenardakiler,sallanabilmek için çok ısrar ediyordur.Hatta sıra bekleyen minik,ağlayan sesini gitgide yükseltiyordur.

Futbolda,topu kalenin ağlarıyla buluşturmak başarı emaresidir.Başarıya kavuşan amatör ligin amatör genç futbolcusu sevinçle “Goollll” diye haykırıyordur.Sahada,savaşı kazanan komutan edasıyla koşuyordur.

Kahveler yarıya gelmiştir.Etrafımızda uçan kuşlar,göklere misafirdir.Muhabbete girmezler belki ama manzara onlarla güzelleşir.Güneşin bulutların arkasına saklanmayan ışıkları artık balkonumuza da girmiştir.

Sıcakladıkça,cümlemizin son kelimelerini acele acele söyleriz.İhtiyaçlar listesini saymıştır,kimimiz.Diğer komşumuzun,eşine kırgınlığı, dile gelince geçmiştir.Misafirine hazırlayacağı sofrasını düzmüştür,bir diğerimiz.İç içe geçen konular,bir kahve içimi vakte girmiştir.

Artık gözüküyordur kahvelerdeki telveler.Komşularımız,ayaklanıp evlerine dağılmak üzere “Allah’a ısmarladık” der.

İllaki gün içinde yapılacak işler var.Belirlenen işlerden biri telefon listesindeki aranacaklar.Öncelikle ziyaret edemediğimiz büyüklerimize,hal hatır sormalar başlar.Ardından bir bir sıralanır;doğum yapana,hastalanana,ev alana,düğün yapana veya asker gönderene aramalar.Faturamızla birlikte doluyordur,ziyaret tarihlerini yazdığımız ajandalar.

Hava kararırken okul servislerinden iner çocuklar.Bizimkiler,kapı açılmadıkça kapı ziline hiç durmadan basarlar.Aynı anda ilave olarak kapıya da coşkuyla ayaklarını vurulurlar.Annelere göre yuva özlemidir,kapıya olanlar..

Mutfakta ellerimizi hızlı hızlı yıkayıp kurularız.Canımızdan parçalarımızı,gözlerimizin içi gülerken karşılarız.Kıyafetlerini değiştirirlerken onları,cennet kokularıyla kucaklarız.

Evin akşam yemeğinde haftalık;çorba,sebze,et,balık,tavuk,börek,salata çeşitleri ve tatlı planlamasına uyarız.Bir akşam kremalı brokoli çorbası,fırında çupra ve yanına portakallı ve rokalı salata yaparız.Ertesi akşam domates çorbası,taze fasulye ve çoban salatası menümüzle tabaklarımıza allık katarız.Öteki akşam tavuk suyu çorba,schnitzel ve avokado salatası hazırlarız.Derken şimdi düğün çorbası,şehriyeli pilav,et kavurma ve cacıkla beyazlaşan bir masa kurarız.

Eşimizin kendine has hitabıyla verdiği selamı,yorgunluğumuzu alır.Bizim “Ve aleyküm selam”ımız,ona huzurla sarılır.”Seni seviyorum”u simgeleyen üç adet güldür,hediyemiz.Her akşam kalbimizden bedenimize akar,aşk şelalemiz.Süsleniverir,ömrümüzün üzerindeki evlilik kıyafetimiz.

Yemeğimizi de süsler vazosundaki güllerimiz.Ailece bellidir,sandalyelerimiz.Beyimizin “Haydi afiyet olsun” izniyle başlar,lokmalarımız.Yarışa giriverir,tek tek kaşıklarımız.Beyimizi geçemez kimse.Çok şükür,doyar hepimizin karnı pilav ve etle.

Karnı doyan çocuklarımızı,ödevlerini yapmaları için odalarına yollarız.Bulaşıkları yıkarken demlenir çayımız.Tepsideki bardaklara çay dökmeden önce namazımızı kılarız.Ödev ve namaz görevlerinin ardından tek tek oturma odamızda toplanırız.Sehpalarımız;çerez,çay ve tatlıyla dolar.Panna cottadan haz alır,dilimizdeki papillalar.

Tamamlanıyordur yavaş yavaş hoşbeş ettiğimiz anlar.Hareketlilik azaldıkça aile fertlerinden biri esner.Bu bulaşıcı esneme hepimize geçer.Artık vaktidir,elektriğin aydınlığına son vermenin.Mışıl mışıl uykularımız hediyesidir,gecemizin sükûnetinin.

Rabbimiz,cenneti annelerin ayaklarının altına sermiştir.Biz kadınların hayatlarındaki ümidi,cennet bahçesi olan haneleridir.Dualarımız,hikayemizin gerçek olması için.Aslında küçük telaşelerimiz ve kaygılarımız bile böyle bir gün için.

Dünyada mutluluk ve esenliği,insanlığa yaşatan kadınlarımızı canı gönülden kutluyorum.Yaşam enerjimizi besleyen sevgi dolu günler diliyorum..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s