gazete, Genel, Yazı

Keçiler Yerli Halk

29.09.2018

Türkiye’nin en büyük yarımadası 600 km2’lik Karaburun gezimizde sık sık keçileri, keçi ahırlarını gördük ve kekikleri kokladık. Karaburun iskelesinden bakıldığında, göz mesafesinde olan Büyük Ada’nın yerli halkı keçilerinin hikayelerini dinledik. Adada kekik olduğunu dalgaların getirdiği kokusundan anladık.

Büyük Ada gibi Karaburun’ da yerleşim olmayan diğer adalar; Uzun Ada, Göyne ve Bayta (Goni)‘ydı.

Sahip Ada olarak da bilinen Büyük Ada’ da yaşayan keçilerin beslenme ihtiyacını; balıkçıların, belediye görevlisinin ve tekneyle yanlarına giden gönüllülerin karşıladığını öğrendik. Adaya taşınan besinler; karpuz kabuğu, yeşillik ve samandı.

Karaburun iskelede sohbet ettiğimiz Ertan Atay gönüllülerden biriydi. Adapazarı’ndan yazlığına İzmir Karaburun’ a gelen Atay, 1998-2014 yılları arasında Karaburun Büyük Ada sahipleri olan keçilere su ve yem taşıdığını anlattı. Tekne sesini duyan keçilerin onu, “me” sesleriyle karşıladığını söylediğinde gözleri doldu. Atay, anılarını paylaşırken duygusal bağın tüm canlılar arasında kurulabildiğini kanıtlıyordu.

Karaburun gezimizi düzenleyen İştur Turizm ile seyahatimiz sırasında, keçilerin özenle bakımının yanında yararlanılan etlerinden ve sütlerinden de bahsedildi.

Meşhur oğlak etlerine Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ulaşmak mümkündü. Ağustos ayında oğlak etlerinden tadamadık ama keçi sütüyle yapılan peynirlerinden ve dondurmalarından yedik.

Yol boyunca bize eşlik eden zeytin ağaçları ve köylerde fotoğraflarını çektiğimiz tarihi Rum Evleri konuştuğumuz konulardan oldu.

Zeytin ağaçlarının egemen olduğu yarımadanın bir Zeytincilik Okulu vardı. Fatih Portakal’ın eşi de bu yarımadaya gelerek Zeytincilik ile ilgileniyordu.

Karaburun Yeni Liman, Hasseki, Sarpıncık ve Parlak köylerini ziyaretimizde farklı bir yöresel gelenek dikkatimizi çekti. Karanfili, iğne oyalarının arasına işlemek ve gelinlerin kolyelerine yerleştirmek bir gelenekti.

Karaburun’ un keçileri, zeytinleri, kekikleri ve karanfili derken tatilimiz bitti.

Nice güzel anılar biriktireceğimiz günlerimiz olsun…

http://www.gazetebursa.com.tr/keciler-yerli-halk-makale,3644.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s